Новини

17:21, 10 Грудня 2018

Усе, що треба знати про щеплення від грипу

Чи потрібно робити щеплення від грипу? У більшості випадків фахівці: терапевти, імунологи, вірусологи і вчені-дослідники сходяться на одній думці – вакцинація від грипу допомагає уникнути якщо не самого захворювання, то його важких форм і розвитку ускладнень, що згубно впливають на весь організм. Профілактична вакцинація хоча б частини населення, особливо серед найбільш уразливих груп, допомагає істотно зменшити кількість хворих і знизити число летальних випадків захворювання. Однак не всі люди охоче роблять щеплення від грипу, навіть якщо вакцинація пропонується безкоштовно. Детальніше про види вакцини, роботу препаратів та наслідки після щеплення розповіла головний лікар Чорноморської басейнової лікарні на водному транспорті, член фракції «Об’єднання «Самопоміч» в Чорноморській міській раді Олена Кузар.

Які існують щеплення проти грипу?

Щеплення проти грипу відносяться до щеплень, які застосовуються за епідеміологічними показниками з метою попередження масового розповсюдження грипу в епідсезон і зниження ризику можливих ускладнень хвороби.

На епідсезон грипу 2018-2019 років в Україні зареєстровані вакцини:

– «Ваксигрип тетра» – виробництво Франція;

– «Джі Сі Флю» – виробництво Південна Корея.

Випускається вакцина у вигляді суспензій для ін’єкцій в заздалегідь підготовлених шприцах з голкою. Продається в аптечній мережі.

Як вони працюють?

Вакцина містить інактивований (не патогенний) вірус грипу. На введення вакцини (антигену) імунна система людини відповідає виробленням специфічних антитіл. Для імунної системи, антитіла повинні накопичитися до захисного титру, період збільшення кількості антитіл до захисного титру у людини триває зазвичай 3-4 тижні.

Щеплення від грипу завжди допомагає?

Вакцинація від грипу захищає саме від вірусів грипу, які містить вакцина, але не захищає від гострих респіраторних вірусних інфекцій (застуди), викликаних, наприклад, адено-, риновірусами. Оскільки імунна система у кожної людини має індивідуальні особливості, не можна говорити про 100% захист. Можливі поодинокі випадки захворювання і у щеплених людей, проте хвороба протікає в легкій формі і виключає виникнення важких ускладнень у вигляді пневмоній, синуситів, отитів, енцефалітів.

Якщо вірус постійно мутує, звідки медики знають, яка вакцина потрібна?

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) займається постійним стеженням за циркуляцією вірусів грипу в світі. За спеціальним прогнозами і багаторічними спостереженнями, спеціалісти дають щорічні прогнози щодо циркуляції вірусів.

Наприкінці лютого 2018 року ВООЗ опублікувала рекомендації до складу вакцин проти грипу на сезон 2018-2019 у Північній півкулі. У порівнянні зі складом тривалентної вакцини, яка була рекомендована для минулого сезону 2017-2018, у новому сезоні склад змінився з урахуванням прогнозів циркуляції вірусів.

За прогнозами у 2018-2019 роках буде циркулювати вірус, подібний A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09

A / Singapore / INFIMH-16-0019 / 2016 (H3N2)

B / Colorado / 06/2017

Наскільки щеплення безпечні?

Тут важливо декілька факторів. По-перше, необхідно, щоб вакцинний препарат було куплено в офіційній аптечної мережі, де він зберігався відповідно до вимог «холодового ланцюга» + 2 – + 8 ° С, доставлено ​​в кабінет щеплень не пізніше ніж через 2 години після придбання (чек із зазначенням часу обов’язковий) також при дотриманні температурного режиму. По-друге, важливий і стан здоров’я пацієнта на момент вакцинації: у нього не повинно бути ознак інфекційних захворювань або загострення хронічних хвороб. По-третє, професійно підготовлений медичний персонал має вводити вакцину. За дотриманням таких умов вакцинація не матиме негативних наслідків.

Які можуть бути негативні наслідки?

Слід пам’ятати, що вакцина, як будь-який медикаментозний засіб, може дати реакцію, про що виробник завжди попереджає в інструкції по застосуванню. Наслідки після вакцинації можуть бути у вигляді реакцій і ускладнень (температура, біль у місці ін’єкції, почервоніння, припухлість та ін.). Перелік всіх негативних реакцій і терміни їх виникнення визначено інструкцією до наказу МОЗ України від 16.09.2011 №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості обігу медичний імунобіологічних препаратів».

За наявним регламентом вакцинації, після щеплення людина знаходиться протягом 30 хвилин під медичним наглядом для виключення можливого різкого погіршення стану і надання своєчасної медичної допомоги.

Слід зазначити, що вакцини дають набагато менше ускладнень, ніж наприклад, антибіотики.

Кому потрібно робити щеплення?

Вакцинація рекомендується для груп медичного ризику – вагітні жінки на будь-якій стадії вагітності, діти від 6 місяців до 5 років, люди похилого віку старше 65 років, люди з хронічними захворюваннями, особливо легеневої і серцево-судинної систем.

Групи епідеміологічного ризику – медпрацівники, працівники сфери обслуговування, освіти, транспорту, тобто особи, які мають контакти з великою кількістю людей.

Кому не можна робити щеплення?

Особам, які мають алергію на компоненти вакцини (курячий білок), а також людям, що мають загострення будь-якого хронічного захворювання, з ознаками інфекційного захворювання і з підвищеною температурою. Вакцинація проводиться через 2 тижні після одужання. Вакцинація вагітних, дітей, хронічно хворих проводиться після попереднього огляду сімейного лікаря або педіатра, який визначить необхідність проведення додаткових лабораторних досліджень пацієнтові для вирішення питання вакцинації.

Коли робити щеплення?

Щеплення рекомендовано робити за 3-4 тижні до початку епідсезону грипу, який за прогнозами почнеться в кінці листопада-грудні, пік захворювання очікують в січні. Грип зазвичай проходить у 2 хвилі (спочатку захворювання викликається грипом типу А, потім (лютий-березень) типу В). Тому проводити вакцинацію можна весь епідсезон.

Вакцинацію проти грипу рекомендовано проходити щорічно, тому що імунітет у людини виробляється безпосередньо до тих різновидів вірусу, які викликають захворювання в поточному сезоні і зберігається протягом 6-8 місяців.

Як готуватися до щеплення?

Зверніться до сімейного лікаря, який оцінить стан здоров’я і визначить показання або наявність протипоказань для вакцинації, при необхідності видасть рецепт на вакцину. Факт отримання щеплення фіксується в медичній карті пацієнта і формою 063 / о «Карта профілактичних щеплень» і вноситься до централізованого обліку.

 

Вакцинація – не стовідсотковий спосіб захисту, проте щеплення від грипу довели свою ефективність як в захисті від зараження, так і в зниженні реакції організму на збудник. Незалежно від наявності або відсутності антитіл в організмі необхідно пам’ятати й про інші заходи профілактики: часте миття рук, прийом полівітамінів, включення в раціон продуктів, багатих вітаміном С, вживання достатньої кількості рідини та здоровий спосіб життя.

 

Для того, щоб пройти вакцинацію, необхідно звернутися до сімейного лікаря. Лікар проведе огляд, з’ясує наявність гострих або хронічних захворювань і дасть направлення на щеплення. Вакцинація проводиться безкоштовно вакциною, що пацієнт придбав в аптеці (каб. № 220 дитячої поліклініки та каб. № 702 поліклініки №1 для дорослих м. Чорноморськ).