Новини

11:29, 3 Серпня 2018

Спадщина ЮНЕСКО?

Взяти фортецю можна й без бою, а не втратити її – треба воювати.

Фортеця у Білгород-Дністровському належить до наймогутніших фортифікаційних споруд Середньовіччя. Своїми кам’яними стінами, що не втратили міцності за півтисячоліття, вона обіймає більше дев’яти гектарів чорноморських берегів. На жаль, влада нехтує історією, тож, сьогодні в бюджеті немає коштів на збереження історико-архітектурної пам’ятки.

На ремонт Північної стіни фортеці раніше виділялося близько 7 млн ​​гривень. Але цю субвенцію мерією міста Білгород-Дністровський було витрачено на ремонт доріг. На сесії облради губернатор зізнався, що не знає, звідки брати кошти на установи культури. Слід зазначити, що в подібній ситуації опинилися Одеський художній музей (1828 р.) та Одеська філармонія (1899 р.). Нагадаємо, що саме губернатор Одеської області Максим Степанов у грудні 2017 року ініціював підготовку документів для внесення Аккерманської фортеці до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Уже в березні 2018 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України визнало проект створення та просування комплексного туристичного продукту міста Білгород-Дністровський переможцем конкурсу за Програмою підтримки секторальної політики. В її рамках підготовка зазначених документів для ЮНЕСКО повинна реалізуватися за рахунок коштів Державного бюджету, отриманих від ЄС, і коштів обласної Програми розвитку туризму і курортів.

Непослідовність та нелогічність дій губернатора згубна для фортеці. З одного боку, він декларує наміри включити Аккерманську фортецю до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а з іншого – не вживає ніяких заходів для збереження однієї з найвідоміших історико-архітектурних пам’яток країни.

«Поза сумнівами, розвиток туристичної галузі в місті є основним з напрямків, а збереження та розвиток фортеці є пріоритетним. Можу зауважити, що «Самопоміч» Білгород-Дністровського району зверталася до мера з пропозицією створення стратегії розвитку міста і включення наших активістів до складу групи. На що нам, на жаль, було відмовлено», – говорить голова Білгород-Дністровської районної організації «Об’єднання «Самопоміч» Ігор Гутнік.

Нагадаємо, Аккерманська фортеця за своїми розмірами перевершує всі подібні фортифікаційні споруди на території Східної Європи. Внесення її до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО збереже пам’ятку та забезпечить її інтеграцію в світову туристичну мережу. Більш того, Аккерманська фортеця могла б стати «родзинкою» на туристичній карті області, особливо для туристів з країн, історично пов’язаних з цим місцем (Італія, Туреччина, Молдова, Румунія). Головне – представити регіон як цікавий туристичний маршрут.